O živote a materstve

#11 Poznámky o cestovaní a materstve a #12 Joga

4.2.2020

Posledné dve predsavzatia minulého roku spojím do jedného článku. K tomu jedenástemu vlastne ani nemám veľmi čo povedať. Uvedomila som si, že to totiž aktuálne robiť nechcem. Nechcem tomu venovať čas a oveľa menej chcem aj zdielať. Odozva je síce krásna a povzbudivá, chodia mi milé maily aj správy, ale začínam cítiť, že ma to viac vyčerpáva a zväzuje, tak to zatiaľ dávam bokom. Možno sa k tomu niekedy vrátim. Ale vyskúšať si prednášky o cestovaní bolo fajn, spravila som si profil na Naučme.se a keď ma budúci rok kopne múza, tento plán obnovím. Niečo napíšem a nejaké prednášky usporiadam.

Joga vyšla trochu inak. Za rok som prehodnotila, čo od nej očakávam a kým na začiatku bolo viac menej len naučiť sa nejaké tie zložité asány, najmä stojky, tak teraz mi dáva joga zmysel ako celok. S dýchaním, zastavením sa, uvedomením, stravovaním. A či sa mi stojka podarí teraz alebo o päť rokov nie je podstatné. Obnovila som členstvo v Yoga House, akurát pre chorobu a cestovanie som tam bola za dve mesiace len dvakrát. Od nového roka si to ale nastavím lepšie a aspoň 2-3x za týždeň si čas nájdem.

Ostatné predsavzatia

 • Január: otužovanie
 • Február: pôst
 • Marec: žiadna obrazovka po deviatej večer
 • Apríl: španielčina
 • Máj: meditácia
 • Jún: minimalizmus
 • Júl: angličtina
 • August: LCHF (low carb high fat)
 • September: turistika
 • Október: návrat do práce
 • November: dokončiť moje poznámky o materstve a cestovaní do ucelenej formy
 • December: joga a prevrátené pozície

Koniec roka bol jasne rekapitulačný a dokončila som aj plány na nový rok. Otužovanie chcem posunúť na ďalší level a absolvovať nejaký kurz Wim Hofovej metódy, kde sa spája aj dýchanie a meditácia. Tá odolnosť na chlad je totiž na nezaplatenie.

 • Januárové predsavzatie: otužovať, by som za úspešné považovala na 75 %. Určite sa dalo robiť oveľa viac, ale už to, že som to nevzdala hneď po prvej studenej sprche je zázrak.

So stravovaním som konečne spokojná, vynechávať raňajky a robiť si tak prerušovaný pôst mi nerobí problém, takže v tomto budem pokračovať a niekedy v prvom štvrťroku si len tak zo zvedavosti dám 9 týždňový Cukrfree program.

 • Februárové a augustové predsavzatie splnené na 90 % (pôst a nízkosacharidové stravovanie). Určite sa dá zabrať, ale konečne som našla stravovanie ktoré mi dlhodobo sedí a dá sa udržať, kde nemám výčitky ani pocit, že sa obmedzujem. Vlastne len pôsty, nenašla som zatiaľ odvahu na dlhší ako 24 hodinový, ale myslím, že to príde ten budúci rok.

Dobre mi funguje aký vzťah som si nastavila k monitorom a obrázovkám, zrušila notifikácie, takže to v budúcom roku dotiahnem ešte ďalej a večer už monitor striktne nie. Za ten lepší spánok a čas naviac mi to stojí. Naviac keď sa mi teraz ani nechce veľmi zdielať a aj menej píšem na blog, tak to nie je tak zložité.

 • Marcové predsavzatie: žiadna obrazovka po deviatej večer a digitálny minimalizmus hodnotím na 95 %. Tých 5 % doladím od nového roka tým, že medzi 20:00 a 08:00 nebudem mobil v ruke ani držať. Ako vymyslím budík, to ešte neviem.

Na Vianoce sme boli v Španielsku na Kanárskych ostrovoch a zistila som, že moja španielčina mi stačí na bežné dorozumenie. Viac nepotrebujem, naviac zrovna na Kanároch celkom dosť hovorili aj anglicky. Takže španielčinu už si budem len udržiavať, ale zameriam sa na nové jazyky, pretože keď o rok vyrazíme v obytňáku po Európe, bude fajn vedieť základné frázy aj v iných jazykoch. Oveľa viac zamakám na angličtine, k čomu mi pomôže práca. Máme jeden obsiahli online kurz do ktorého som sa prihlásila a každé dva týždne ma čaká i konverzácia s rodilým hovorcom. To, že som sa jazykom tento rok venovala je pre mňa najväčší úspech.

 • Takže apríl (španielčina) a júl (angličtina) sú za mňa na 100 %.

Kúpili sme dodávku, takže už začneme pomaličky od nového roka prerábať. Je to už celkom vážny záväzok, naozaj sa to deje. Naše víkendy budú menej výletové a viac pracovné, ale vnútorná motivácia je obrovská, vôbec nám to nevadí. A doma, tým že sme dosť zredukovali nábytok i počet veci, je všetko rýchlo hotovo.

 • Júnový minimalizmus je na 200 %. Už len to, že chceme ísť bývať na nejakú dobu do obytňáku a kvôli tomu sme doteraz dali preč viac ako polovicu vecí je WOW.

V novembri sme boli na Valašsku a na Šumave, trošku málo turistiky bolo. Ovela viac sme si jej ale užili v decembri, na Kanárskych ostrovoch sme prešli za štyri dni po Camino de Santiago de Gran Canaria. Zvládli sme to s mojou mamou a Adamom, s malými batohmi, kilometre po ostrých kameňoch hore kopcom. A potom prudko dolu. Adam sa opäť prekonal a pánečku, som mu tie kilometre, ktoré nachodil ani nestačila počítať. Skvelý zážitok.

 • Septembrové predsavzatie (turistika) je aj vďaka májovému Camino Primitovo tiež vysoko nad 100 %. Ako to vymyslím budúci rok neviem, Adam je už na dlhšie nosenie ťažký a 20 km ešte neprejde. A prejsť Pacific Crest Trail nás stále neprešlo.

V práci stále pracujem, niečo mi ide lepšie, niečo horšie, ale ten polovičný úväzok nám doma maximálne vyhovuje. A v hlave sa mi rodí jeden plán alebo projekt, ale nechám si ho ešte uležať a pozriem sa naň až budúci rok a ak mi bude dávať stále zmysel, po našom van life, o tri až päť rokov ho aj zrealizujem. To by bola pracovná zmena celkom veľká.

 • Októbrove predsavzatie (návrat do práce) opäť na 100 %, pretože som sa vrátila na polovičný úväzok, čo bol môj sen už v tehotenstve. Pracujem, ale nie je to na úkor rodiny a mňa. Vďačnosť!
 • Novembrové predsavzatie (previesť všetky moje poznámky a zápisky o materstve a cestovaní do ucelenej podoby) nevyšlo vôbec, ale vyplynulo to z môjho vlastného rozhodnutia. Aj keď vlastne na cestovanie som nám spravila nový podblog cestujeme.orvokki.sk a mala som dve prednášky.
 • Joga a meditácia (máj a december) sú tak 50:50. Vlastne si uvedomujem, ako málo o tom ešte viem a aká obrovská cesta je predomnou. No tento rok mám prvýkrát pocit, že ten rok neuletel rýchlo. Všetko sa dialo tak akurát, pretože som žila oveľa oveľa viac prítomnosťou. Joga ma veľa naučila, meditácia a spomalenia mi veľa dali, nie je dôvod v tom nepokračovať.

Takže rok 2019 bol po stránke predsavzatí vydarený. Som rada, že som si ich dala a určite budem pokračovať aj ďalší rok. Vlastne ten článok je na blogu už mesiac (Ciele na rok 2020). Nové zhrnutia budem robiť až po štvrťroku, ale pre seba naopak oveľa častejšie. Každý týždeň, aj doladiť ďalší týždeň aj zhodnotiť uplynulý. K tomu si denne nastaviť nejaké malé zvyky a písať si vďačnosti, ktoré ma udržiavajú v lepšom naladení.

Obrázky sú z pixabay.com.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.